Actualizat editorial și reverificat la 8 octombrie 2026. Pentru majoritatea gamerilor care cumpără astăzi un monitor, punctul de echilibru este 27 de inci, 2560 × 1440 și 165–240 Hz. Un model de 24–25 de inci, 1080p și 240 Hz rămâne o alegere logică pentru esports și buget controlat, iar 4K la 144–240 Hz merită în jocuri AAA, simulatoare și utilizare mixtă numai dacă placa video poate susține rezoluția sau dacă accepți upscaling. Nu alege după o singură cifră: rezoluția, rata de refresh, timpul real de răspuns, VRR, contrastul, HDR-ul, porturile și garanția trebuie privite împreună.
Cuprins
- 1080p, 1440p sau 4K?
- Câți Hz sunt suficienți?
- IPS, OLED, VA sau Mini LED?
- Cum verifici HDR-ul
- Porturi, VRR și compatibilitate
- Patru configurații de referință
- Checklist înainte de cumpărare
1080p, 1440p sau 4K: alege după jocuri și placa video
Rezoluția stabilește câți pixeli trebuie randați la fiecare cadru. 2560 × 1440 are aproximativ 78% mai mulți pixeli decât 1920 × 1080, iar 3840 × 2160 are de patru ori numărul de pixeli al unui ecran Full HD. Diferența afectează simultan claritatea și numărul de cadre pe secundă. De aceea, un monitor 4K nu este automat „mai bun” pentru un sistem care nu poate produce o experiență fluidă la această rezoluție.
| Scenariu | Diagonală și rezoluție | Refresh orientativ | Compromisul principal |
|---|---|---|---|
| Esports competitiv | 24–25″, 1920 × 1080 | 240–480 Hz | Mai puține detalii și spațiu de lucru |
| Gaming PC echilibrat | 27″, 2560 × 1440 | 165–240 Hz | Cere un GPU mai bun decât 1080p |
| AAA, strategie, creație | 27–32″, 3840 × 2160 | 144–240 Hz | Cost și cerințe GPU ridicate |
| Simulatoare și imersiune | 34″, 3440 × 1440 | 144–175 Hz | Compatibilitate variabilă, spațiu mare pe birou |
| Consolă și utilizare mixtă | 27–32″, 1440p sau 4K | 120–144 Hz | Trebuie verificate modurile HDMI acceptate |
Când merită 1080p
Full HD rămâne relevant la 24–25 de inci, mai ales când prioritatea este FPS-ul. Este mai ușor să menții 240 sau 360 FPS într-un joc competitiv, iar interfața nu are nevoie de scalare. Pe 27 de inci, densitatea mai mică devine vizibilă la text și pe contururi. Alege 1080p dacă bugetul total include un PC modest, joci în principal titluri esports sau preferi un ecran compact.
De ce 1440p este punctul optim la 27 de inci
Rezoluția 1440p oferă un salt clar față de 1080p fără costul complet al randării 4K. La 27 de inci, textul, interfețele și jocurile arată mai fin, iar 165–240 FPS sunt încă realiste pe configurații performante în multe titluri. Pentru un monitor folosit și la lucru, spațiul suplimentar este un avantaj zilnic.
Când merită 4K
4K aduce valoare în jocuri detaliate, strategie, simulatoare, fotografie, video și lucru cu mult text. La 27–32 de inci oferă o imagine foarte fină, dar cere mai mult de la GPU. Tehnologiile de upscaling precum DLSS, FSR sau XeSS pot crește performanța, însă rezultatul depinde de joc, presetare și rezoluția internă. Nu trata upscaling-ul ca pe o garanție că orice placă video va susține 4K la frecvență mare.
Înainte de cumpărare, caută teste pentru placa ta video în jocurile folosite, la rezoluția și setările dorite. Urmărește și valorile de tip „1% low”, nu doar media FPS: un monitor rapid nu repară fluctuațiile mari ale sistemului.
144, 240 sau 480 Hz: câți Hz poți folosi în realitate?
Pentru gaming general, 144–180 Hz reprezintă în continuare zona cu raport foarte bun între fluiditate, cost și cerințe hardware. 240 Hz devine relevant când PC-ul livrează constant un număr mare de cadre, iar 360–480 Hz se adresează unei nișe competitive. Saltul vizual de la 60 la 144 Hz este mai mare decât cel de la 144 la 240 Hz.
Hz și FPS nu sunt aceeași valoare. Monitorul poate funcționa la 240 Hz în timp ce jocul produce 90 FPS, dar nu va primi 240 de cadre unice. VRR sincronizează ecranul cu livrarea cadrelor și ajută la reducerea ruperii imaginii și a sacadărilor, însă trebuie verificat intervalul VRR și comportamentul la FPS redus.
Pentru o analiză completă a intervalelor, latenței și setărilor, vezi ghidul Benchmark despre monitor de 60, 144 sau 240 Hz.
Nu lua „1 ms” sau „0,03 ms” drept verdict
Valorile producătorilor pot folosi metode diferite: GtG, MPRT, cea mai rapidă tranziție sau un mod de overdrive agresiv. Timpul real de răspuns, overshoot-ul, claritatea în mișcare și input lag-ul trebuie măsurate. Un IPS de 240 Hz cu tranziții lente poate afișa mai multă urmă decât sugerează cifra de pe cutie, iar un mod overdrive prea agresiv poate introduce contururi inverse.
Folosește specificația ca filtru inițial, apoi verifică măsurători independente la mai multe frecvențe. Pentru OLED, tranzițiile pixelilor sunt de regulă foarte rapide, dar claritatea în mișcare depinde și de refresh, persistență și joc.
IPS, OLED, VA sau Mini LED?
IPS: alegerea versatilă
IPS oferă de obicei un echilibru bun între culori, unghiuri de vizualizare, claritate și preț. Modelele Fast IPS pot avea răspuns suficient de bun pentru gaming competitiv. Limita tipică este contrastul mai redus și negrul care pare gri într-o cameră întunecată, mai ales fără local dimming eficient.
OLED și QD-OLED: contrast și răspuns excelente
Fiecare pixel se aprinde individual, ceea ce permite negru profund, contrast foarte mare și tranziții rapide. Este o alegere puternică pentru jocuri și HDR. Compromisurile includ prețul, luminozitatea variabilă, aspectul textului pe unele aranjamente de subpixeli și riscul de retenție permanentă în scenarii cu elemente statice repetate. Verifică politica de garanție pentru burn-in, funcțiile de protecție și comportamentul cu utilizare mixtă.
VA: contrast bun, dar modelele diferă mult
VA poate oferi contrast superior IPS-ului la preț rezonabil. Unele panouri au însă tranziții lente în tonuri întunecate, vizibile ca dâre. Nu presupune că toate modelele VA sunt lente, dar caută teste care măsoară separat tranzițiile întunecate.
Mini LED nu este un tip de panou
Mini LED descrie iluminarea de fundal a unui LCD, de regulă IPS sau VA. Multe zone de local dimming pot îmbunătăți contrastul și HDR-ul, însă numărul de zone nu spune singur cât de bine funcționează algoritmul. Pot apărea halouri în jurul obiectelor luminoase pe fundal întunecat.
Pentru comparația detaliată a compromisurilor, consultă ghidul OLED, Mini LED sau IPS.
HDR: certificarea și controlul luminii contează
Un monitor poate accepta un semnal HDR fără să ofere o imagine HDR convingătoare. Sunt necesare luminozitate, contrast și control local al luminii. Pentru LCD, local dimming-ul contează mult. Pentru OLED, negrul foarte profund permite contrast ridicat chiar dacă luminozitatea pe tot ecranul este mai mică decât la unele LCD-uri.
Programul oficial VESA DisplayHDR definește niveluri și teste de conformitate, inclusiv familia True Black pentru display-uri emisive. Certificarea nu înlocuiește o recenzie bună, dar este un semnal mai util decât o formulare vagă precum „HDR ready”. Verifică modelul exact în baza VESA și citește ghidul Benchmark despre HDR la monitoare.
DisplayPort, HDMI, VRR și compatibilitatea reală
Nu cumpăra după numele portului fără să verifici modurile video din manual. Monitorul, placa video sau consola și cablul trebuie să suporte aceeași combinație de rezoluție, refresh, culoare și HDR. Unele moduri folosesc Display Stream Compression, iar alte intrări ale aceluiași monitor pot avea limite diferite.
VESA DisplayPort 2.1 introduce rate de transmisie mai mari, însă eticheta „DisplayPort 2.1” nu spune singură ce nivel UHBR implementează produsul. În mod similar, specificația HDMI include funcții opționale. Fișa și manualul trebuie să precizeze modurile efectiv acceptate.
- Pentru PC: verifică rezoluția și frecvența maximă pe DisplayPort și HDMI, suportul VRR și adâncimea de culoare.
- Pentru consolă: confirmă 120 Hz, VRR, HDR și modul 1440p sau 4K pe intrarea HDMI folosită.
- Pentru laptop: verifică ieșirea video reală a portului USB-C/Thunderbolt și dacă încărcarea USB-C are puterea necesară; ghidul nostru despre alegerea unui laptop de gaming în 2026 explică relația dintre GPU, TGP și răcire.
- Pentru două sisteme: un KVM integrat și USB-C pot conta mai mult decât încă 60 Hz pe hârtie.
Dimensiunea, distanța și ergonomia
O combinație echilibrată este 24–25 de inci pentru 1080p, 27 de inci pentru 1440p și 27–32 de inci pentru 4K. Nu sunt reguli absolute, dar evită textul prea mare sau pixelii prea vizibili. Un ecran ultrawide de 34 de inci cere birou mai lat și o distanță confortabilă.
Standul trebuie să permită cel puțin reglaj pe înălțime și înclinare. Verifică montarea VESA, adâncimea suportului, reflexiile, sursa de alimentare și spațiul ocupat. Pentru muncă zilnică, ergonomia și claritatea textului pot conta mai mult decât diferența dintre 240 și 280 Hz.
Patru configurații actuale de referință
Modelele de mai jos sunt exemple care arată ce specificații există în fiecare segment. Nu sunt un clasament, nu au fost testate fizic de redacție pentru acest articol și disponibilitatea sau prețul se pot schimba. Verifică întotdeauna modelul regional și garanția comerciantului.
1080p pentru esports: AOC 24G4ZR
AOC 24G4ZR combină un panou Fast IPS de 23,8″, rezoluție 1920 × 1080 și 240 Hz nativ, cu un mod de până la 260 Hz. Este un exemplu de configurație orientată spre FPS ridicat și birou compact. Pentru cumpărare contează și performanța overdrive-ului la frecvențe mai mici, nu doar maximul.
1440p OLED echilibrat: AOC Q27G4ZD
AOC Q27G4ZD folosește un panou QD-OLED de 26,5″, 2560 × 1440 și 280 Hz, cu certificare DisplayHDR True Black 400. Arată de ce segmentul 27″/1440p a devenit atractiv: rezoluție bună pentru lucru și jocuri, refresh ridicat și contrast OLED. Înainte de alegere, verifică garanția pentru panou și potrivirea pentru multe ore de conținut static.
1440p pentru esports extrem: LG UltraGear 27GX790A
LG UltraGear 27GX790A este un OLED QHD de 27″ și 480 Hz, cu VRR și DisplayHDR True Black 400. Este relevant ca exemplu pentru jucătorii care vor simultan 1440p și refresh foarte mare. Necesită însă un sistem capabil să producă sute de FPS, iar beneficiul față de 240 Hz trebuie raportat la jocuri și buget.
4K premium: ASUS ROG Swift OLED PG27UCDM
ASUS ROG Swift OLED PG27UCDM combină 26,5″, 3840 × 2160, 240 Hz, QD-OLED și DisplayPort 2.1a UHBR20. Este un exemplu al segmentului 4K/240 Hz pentru sisteme premium și utilizare mixtă. Rezoluția mare crește claritatea, dar și cerințele GPU, iar protecțiile OLED și garanția trebuie evaluate separat.
Checklist înainte să comanzi
- Stabilește jocurile principale. Esports, AAA, simulatoare și strategie au cerințe diferite.
- Măsoară performanța PC-ului. Verifică FPS mediu și 1% low la rezoluția dorită.
- Alege diagonala și rezoluția împreună. Nu cumpăra 1080p pe un ecran mare fără să vezi densitatea în practică.
- Fixează o țintă realistă de refresh. 165 Hz bine implementat poate valora mai mult decât 240 Hz pe care sistemul nu îl folosește.
- Caută măsurători de răspuns și overshoot. Nu compara doar etichetele „1 ms”.
- Verifică intervalul VRR. Include LFC și comportamentul la FPS redus.
- Pentru HDR, caută certificare și local dimming. O intrare HDR nu garantează contrast real.
- Confirmă modurile pe fiecare port. Rezoluție, Hz, HDR, culoare și VRR trebuie să funcționeze împreună.
- Verifică garanția. Pentru OLED, citește explicit acoperirea retenției permanente.
- Nu ignora ergonomia. Stand, VESA, reflexii, cabluri și spațiul pe birou influențează utilizarea zilnică.
- Compară prețul total. Un monitor 4K rapid poate impune și un upgrade de placă video.
- Păstrează opțiunea de retur. Uniformitatea, reflexiile, textul și confortul sunt greu de evaluat doar din fișa tehnică.
Întrebări frecvente
Este 1440p suficient pentru gaming în 2026?
Da. La 27 de inci, 1440p oferă un echilibru foarte bun între claritate și performanță. Pentru majoritatea configurațiilor, este mai ușor de susținut la 165–240 Hz decât 4K și arată semnificativ mai fin decât 1080p.
Merită 4K pe un monitor de 27 de inci?
Merită dacă apreciezi textul foarte clar, lucrezi și cu foto/video sau joci titluri detaliate și ai putere GPU suficientă. Pentru esports, 1440p la refresh mai mare poate fi o utilizare mai bună a bugetului.
Este OLED cea mai bună alegere pentru gaming?
OLED oferă contrast excelent și răspuns rapid, dar nu este automat alegerea potrivită pentru orice utilizator. Prețul, luminozitatea, textul, elementele statice și politica de garanție trebuie puse în balanță cu avantajele de imagine.
240 Hz ajută dacă jocul rulează la 120 FPS?
Monitorul poate avea latență și scanare mai rapide, dar nu vei vedea 240 de cadre unice. În acest scenariu, calitatea VRR și răspunsul la 120 Hz sunt mai importante decât cifra maximă.
Ce monitor aleg pentru PS5 sau Xbox Series?
Caută un model care confirmă în manual 120 Hz prin HDMI, VRR și rezoluția dorită. Pentru 4K/120, verifică exact intrările compatibile, HDR-ul și modul în care consola detectează display-ul; denumirea portului nu este suficientă.
Verdict
Dacă nu ai o nevoie foarte specifică, începe comparația de la un monitor de 27 de inci, 1440p și 165–240 Hz. Pentru esports și buget controlat, 24–25 de inci, 1080p și 240 Hz rămân eficiente. Pentru jocuri AAA, productivitate și imagine foarte fină, 4K la 144 Hz sau mai mult este alegerea premium, dar numai împreună cu un GPU și porturi potrivite.


